Yin s Yang
Trisandra 2007.03.06. 22:13
Yin s Yang a...
A Ying-Yang-elmlet megismerse felttlenl fontos mind a gygyszat, mind a knai gondolkodsi rendszer megrtse szempontjbl. Yin s Yangnak nevezzk a termszet, a krnyezet, a vilg minden jelensgben meglv ellenttek egysgt. Eszerint a vilg egysges egsz, s ez az egsz a kt ellentt egyenl arnynak a kvetkezmnye. A Yin-Yang elmlete olyan rendszer, amely a kt plus ltal alkotott egysgen alapul. nllan sem energijuk, sem anyagi termszetk nincs. A vilgegyetem minden jelensge tartalmazza a Yin s a Yang jelleget pl. hideg-meleg, nappal-jszaka, mozgs-lls, aktv-passzv stb. A Tao elve szerint semmilyen dolog nem ltezhet csupn magban, vagy nmagrt. Minden jelensg magban hordja a vltozs, az ellenkezbe forduls lehetsgt. gy azt mondhatjuk, hogy a vilg a Yin s a Yang jelleg erk lland vltozsbl ll. Ezek az erk normlis krlmnyek kztt egyenslyban vannak. Egyik sem ltezhet a msik nlkl, hisz egymst tartjk mozgsban. A rgi vers gy r:
"A yang gykerei a yinben vannak A yin gykerei a yangban. Yin nlkl yang nem led, Yang nlkl yin nem szletik."
Egymssal ellenttes, de egymst kiegszt fogalmak ezek, egyik sem ltezhet a msik nlkl. "A yin s a yang megklnbztethet, de el nem vlaszthat" (Srga Csszr Belgygyszati knyve). Ez azt jelenti, hogy minden dolognak a vilgon kt arculata van. A nap feloszthat nappalra s jszakra. A fajok nstnyre s hmekre stb. A Yin-Yang feloszts rzkeltetsre szmtalan varici ltezik. Az orvosls az alapok megrtshez, az n. 8 princpiumot (alapot, alapmodellt) hasznlja.
A yin ltalnos jellemzi bels hideg tompa hiny
A yang ltalnos jellemzi kls meleg les tbblet
Ebbl kiindulva a vilgon brmely minsg feloszthat. A jobb megrts kedvrt vegynk mg pr pldt.
Minden Yin jelleg, ami: passzv, nies, alacsony, befogad, a nyugalmas, az jszaka, az rnyk, a befel forduls stb.
Minden Yang jellem ami: aktv, frfias, magas, mozgalmas, az nappal, a fny, kifel irnyul mozdulat stb.
Jellegnl fogva a rendszer tovbboszthat. A hidegnl pl. a csapvz (ami Yin jelleg) van hidegebb, pl. a jg. Ekkor az elz (a csapvz) az utbbihoz kpest (jg) Yang jelleg. A Yin s a Yang lland mozgsban, nvekedsben s cskkensben van. A vltozsok mindig bekvetkeznek, de emberi mrtkkel klnbz idben. Mikor "virgzik a Tisza", a tiszavirg teljes lete 2-4 ra. Egy fa lete lehet tbb szz v is, egy szikl tbb ezer.
Az vszakok vltozsa is jl szemllteti a Yin s a Yang jelensgt. Tltl nyrig a leveg fokozatosan melegszik. Ekkor a termszetben a Yin jelleg cskken, a Yang jelleg nvekszik. Nyrtl tlig a helyzet fordtott, a Yang cskken s a Yin nvekszik. A termszet szerint nzve a tavasz a nvekv Yang ideje. A nyr a Yang cscsa. Az sz a cskken Yang s nvekv Yin ideje. A tl a Yin cscsa.
Ha az ra szerint nzzk: jflkor szletik a Yang, folyamatosan nvekszik, s dli 12-kor ri el a cscst, ekkor szletik a Yin s jflre ri el a tetpontjt.
Yin s Yang a betegsg szempontjbl Yang jelleg: akut bajok, gyors lefolys betegsg az les fjdalom, a hirtelen vltoz llapotok stb.
Yin jelleg: krnikus betegsg, lappang krsgok, tompa fjdalom, lassan vltoz llapotok stb.
Az emberi testben vgbemen folyamatok is jellemezhetek ezzel az elmlettel. Ha ezek a folyamatok normlisan a maguk rendes idejben zajlanak, akkor relatv egyensly van az emberi szervezetben. Ha ez az egyensly brmely ok miatt nem tarthat fent, akkor alakul ki a betegsg.
Ahogy a korbban lertakbl lthatjuk a Yin-Yang elv nagyon fontos rsze az orvoslsnak. Az ember f szerveit s az ket tpll csatornkat is felosztottk Yin vagy Yang jellegk szerint. Ennek a diagnosztika s a terpia szempontjbl volt nagy jelentsge. Nzznk pldkat!
Az t Yin jelleg szerv: a Szv, a Mj, a Lp, a Vese s a Td.
Az t Yang jelleg szerv: a Vkonybl, a Gyomor, a Vastagbl, a Hlyag s az Epehlyag
|