Kalligrfia s stlus:
Az ecsetvonsok
A knai rsjegyek felptsnek alapja etimolgiailag a gyk, amely annak ltalban nll jelentssel is br rszlete. Errl az rs oldalon bvebb informci is olvashat. Azonban a lersuk alapja a klnbz ecsetvonsok lersa, ezekbl pl ugyanis fel az rsjegy maga.
Az ecsetvonsok lersnak vannak ltalnosabb szablyai. Pl. a legtbb ecsetvonst mindig fellrl lefel hzzuk, a vzszinteseket pedig mindig balrl jobbra. Kizrlag egyetlen ferde vons van, amelyet alulrl felfel hzunk, ez az brn a 6-ossal jellt. Jobbrl balra csak ferde vonsok (Pl.: 4-es vagy a 15-s nagyobbik szra) hzhatk.
A legalapvetbb 7 ecsetvonsnak az 1-6-ost, valamint hetedikknt ltalnosan a "kamps"-nak nevezett vonsokat (pl. 9-es) tartjk. Ezek ismeretben a tbbi vons is knnyen lerhat.
Minden vonsnak van egy elnevezse. Az brra kattintva letlthet a tblzat pdf-fljban. Ezen szerepelnek a vonsok nevei knaiul s kiejtsk szerint is.
Vannak tovbb az egyes vonsok ecsettel val lersnak is szablyai. Elbb azonban az rsjegyek felptsrl essen sz. A knai rsjegyek mindegyiknek van egy n. "vonssorendje", ami pontosan meghatrozza, hogy az rsjegyeket felpt (ecset)vonsokat milyen sorrendben kell heghzni. Ez nem pusztn egy nknyes szably. Egyrszt segt a bonyolultabb sokvonsos rsjegyeket szpen s helyesen felpteni, msrszt, mivel minden gyknek minden t tartalmaz rsjegyben azonos a vonssorrendje, gy knnyebb vlik az rsjegyek tanulsa. Harmadik elnyrl a kalligrfia olvassnl mutatok be egy pldt, ugyanis a kttt vonssorrend nlkl lehetetlen lenne egyes szabadabb kalligrfiai stlusok elolvassa. Vgl, de nem utols sorban a legtbb sztr hasznlathoz is elengedhetetlen a vonsok ismerete, ugyanis ennek segtsgvel tudjuk knnyen s gyorsan megszmolni egy rsjegy vonsszmt, mrpedig a legtbb sztrban van vonsszm szerinti index, valamint a gykk is a vonsaik szma alapjn vannak sorba rendezve. Ha egy rsjegyrl nem tudok mst, csak hogy pl. 8 vonsbl ll, innen mr el tudok indulni a keressre a sztrban.
Egy plda a gykk vonssorendjre a szgletes alakzatok rajzolsa. Itt mindig a bal oldalt hzzuk elszr, majd a fels s a jobb oldalt. Ezutn, ha a szgletes alakzat mg bekert ms rsjegyelemeket, akkor azok kvetkeznek a sajt megfelel sorrendjkben, vgl a szgletes alak alja. Ezek a
szablyok minden egyes gykre adottak, br a japn hivatalos sorrend s a knai nmely esetben eltrhet egymstl. Az brn erre lthat egy plda. Ebbl is kitnik, hogy az emltett eltrs sosem jelents s az alapelvek mindkt esetben vltozatlanok.
Ahogy az egyes vonsoknak a gykkn bell megvan a sorrendje, gy az egyes gkknek a
sorrendje is adott egy rsjegyen bell. Az erre vonatkoz szablyok sokkal egyszerbbek. "Balrl jobbra s fentrl lefel". Azaz az egyms melletti gykkbl elszr a bal utna a jobboldalit rajzoljuk meg, az egyms felettiekbl pedig elbb a felst, aztn az alst. Erre lthat kt plda az brn. Az als pldn a bekert gyk a tbbihez kpest balra fent helyezkedik el, gy teht mindenkppen t kell elszr megrajzolni, ezutn a bell lev gykkre mr alkalmazhat a "balrl jobbra..." szably.
Az egyes vonsok ecsettel val lersa
Amint az eddigi brkon lthat, valamint a galriban is szp pldkon megfigyelhet, az ecsetvonsok korntsem egyszer "cskok", nmagukban is megvan a szerkezetk. Nmely vons vastagon kezddik, majd elvkonyodik s ismt vastag lesz. Nmelyik vkony tskeknt vgzdik, msoknak a vgn kamp van. A vonsoknak ez a szerkezete pontosan az ecset hasznlata folytn alakult ki, s az erre vonatkoz szablyok megtanulsval kezddik a kalligrfia tanulsa. A szablyos (standard) rsstlusban, s a tovbbiak erre vonatkoznak, pldul a fggleges ecsetvonsok szinte mindegyike egy szles, ferde "bunkval" kezddik. A vzszintes vonsnak ltalban a vgn van ehhez hasonl. A ngyszgek jobb fels sarkn megfigyelhet, hogy egy ferde let alkot vastag sarka van. Ezeket mind-mind az ecset jtka alaktja ki. Egyrszt az ecset hzsnak irnya, msrszt az hatrozza meg, hogy az ecsetet mennyire nyomjuk oda a paprhoz, vagyis milyen szlesen hzzuk a vonst. Ezeknek a megtanulsa rengeteg gyakorlst s mg tbb gyakorlst ignyel. Nekem az els szmomra is tetsz fggleges vonst egy vnyi gyakorls utn sikerlt meghznom, s persze mg nem tkletes. A legfontosabb vonsokon bell az ecset tjt mutatja a kvetkez bra:
A kis kk nyilak az ecset fontosabb irnyvltoztatsainak a helyt jellik. Lthat, hogy pldul egy heng meghzsa sorn az ecset tnylegesen mennyivel nagyobb utat megtesz, mint amilyen hossz vgl az ecsetvons maga.
Ezek a szablyok segtik a kalligrfust abban is, hogy ne az ecset milyensge hatrozza meg az ecsetvons milyensgt. Ha egy gyengbb minsg vagy egy regebb ecsettel ezen szablyok betartsa nlkl egyszeren vzszintes vost hzunk, annak a vgei, de legalbbis egyik vge cskozott vagy csnyn szgletes lesz. Sajt tapasztalatom is azt mutatja, hogy ellenben ha ezeket a szablyokat betartjuk (s persze nagyon sokat gyakoroljuk az egyes vonsokat), akkor szinte "megszabadulhatunk az ecsettl" abban az rtelemben, hogy akrmilyen minsg ecsettel tudunk szp vonsokat hzni.
Sajt magam azt tapasztaltam, hogy bizonyos gyakorls utn tnylegesen is meg lehet szabadulni az ecsettl, mint ezkztl. Ha r tudok rezni a dolog zre, akkor brmilyen eszkzzel tudok szp kalligrfit alkotni. Fogkefvel a frdszobatkrn, vizes szivaccsal...stb. Ennek egybknt, mrmint a vizes szivaccsal trtn kalligrfinak knban nagy hagyomnya van. Ids knaiak gyakran egymssal versengve, gyakran csak egyedl, kezkben botra erstett szivaccsal s vzzel a nagy terek kveire ksztenek kalligrfikat. Ezek termszetesen pr perc utn eltnnek, de pont ebben rejlik a dolog tnkeny szpsge.
Info: Ayumi oldala |