A civilizci els jelei a japn szigetvilgban a Dzsmon korszakbl szrmaznak, s i. e. 10. vezredben jelentek meg, melyeknek jellemzi a mezolitikus s neolitikus, flig letelepedett, vadsz-gyjtget letmdra s a mezgazdasg kezdetleges formira utalnak. Az ebbl az idszakbl szrmaz, agyagbl kszlt ednyek, melyeket dszes mintzattal dsztettek, a fazekassg legidsebb darabjai kz tartoznak a vilgon.
A Jajoi korszak i. e. 3. szzadban kezddtt, amikor is elszr jelentkezett a rizstermeszts, a vas- s bronzmvessg s az ednykszts j formja, amelyet a Knbl s Korebl rkez bevndorlk hoztak magukkal. A Jajoi kultra fejldsvel az megkezddtt a mezgazdasg rohamos fejldse.
A knai Han knyvben tallhat az els rsos emlts a japnokrl. A hrom kirlysg feljegyzsei szerint a legersebb kirlysg a szigetvilgban a 3. szzad alatt a Jamataikoku volt.
A 6. szzadban Korea kirlysgain keresztl a mahjna buddhizmus megkezdte terjedst Japnban. A korai ellenllsok ellenre a buddhizmus az Aszakusza korszak vezet rtegnek kzbenjrsval egyre nagyobb elismersnek kezdett rvendeni. [7]
A 8. szzadi Nara korszakban jelentkezett egy egysges s ers vezetssel rendelkez Japn llam, melynek kzpontja a csszri szkhely, Heidzs-kj, vagy mai nevn Nara volt. A knai adminisztrcis rendszer fokozatos tvtele utn a Nara korszakban megjelent a kezdetleges rott irodalom. Ebben a korban keletkezett kt jelents krnika, a Kodzsiki s a Nihonsoki.
784-ben Kammu csszr thelyezte szkhelyt Nagaokakjba, de mindssze egy rvid 10 ves idszakra. 794-ben a fvrost ismt tkltztettk. j helye Heian-kj, a mai Kiot lett, ahonnan a csszrok tbb mint 1000 vig irnytottk az orszgot. Az jonnani thelyezssel megkezddtt a Heian-korszak, mely sorn kialatkult a bennszltt japn irodalom, kltszet s mvszet. Ekkortjt szletett Sikibu Muraszaki Gendzsi monogatan cm alkotsa s a Kimi ga jo, a mai Japn nemzeti himnusza.
Japn feudalista korszakt egy j harcos uralkod osztly, a szamurj rteg kialakulsa jellemezte. 1185-ben Minamoto no Joritomot, aki legyzte az ellensges Taira klnt, kineveztk sgunnak s az orszg katonai kzpontjt Kamakurban hoztk ltre. Joritomo halla utn a Hdzs kln kerlt hatalomra a sgunok kormnyzjaknt. A zen buddhizmus is Kamakura korszakban, 1185 s 1333 kztt kezdett terjedni s npszerv vlni a szamurjok krben. 1274-ben s 1281-ben a Kamakura sguntus mongol invzikat vert vissza, igaz viharok segtsgvel. Ezeket a viharokat a japnok kamikadzknak (magyarul isteni szl) neveztk el. A Kamakura sguntusnak Go-Daigo csszr vetett vget, m t 1336-ban Takaudzsi Asikaga sgun meglte. Az ezutn kvetkez Asikaga sguntus a feudlis hadurak birodalmainak (japnul daimj) ldozata lett. Ekkor trt ki az nin hbor.
A 16. szzad alatt misszionriusok s kereskedk rkeztek Japnba Portuglibl, megindtva a Nanbant (magyarul dli barbrok), a Japn s a nyugat kztti virgz gazgasgi let korszakt.
Nobunaga Oda szmos hadr terlett hdtotta meg eurpai fegyverek segtsgvel, m 1582-ben, amikor mr majdnem az egsz orszgot egyestette, mernylet ldozata lett. Nobunagt Hidejosi Tojotomi kvette, aki 1590-ben egyestette a nemzetet. Hidejosi ktszer is elfoglalta Koret, de a szmos koreai s knai veresg, valamint a vezr halla miatt 1598-ban a japn seregek Korea elhagysra knyszerltek.
Hidejosi halla utn Iejaszu Tokugava megerstette rgensi hatalmt. Miutn 1600-ban hbor trt ki a Sekigaharai csatban legyzte az ellensges klnokat, s 1603-ban sgunn nevezte ki magt, megalaptva Edban, a mai Tokiban a Tokugava sguntust. Ez a sguntus tbb fle rendeletet hozott, mint pldul a szankin-kotai, amellyel a daimik hatalmt akartk korltozni, s a szakoku, amely kt s fl vszzadra elzrta a Japnt a klvilgtl. Az Edo korszakban fejldtt a kokugaku, amely egy tanulmny volt a Japn nprl amit a japnok rtak, valamint a rangaku, ami a nyugati tudomnyok tanulmnya volt.
1854. mrcius 31-n Matthew Perry sorhajkapitny vezetsvek az Amerikai Egyeslt llamok haditengerszetnek fekete haji behajznak Japnba, rerltetve a kanagavai egyezmlnnyel az orszgra azt, hogy megnyissa kiktit a klvilg szmra. A 1867 s 1868 kztti Boshin hbor megbuktatta a sguntust, s a Meidzsi reformok egy csszrkzpont orszgot hoztak ltre. Japn tvette a nyugati politikai, igazsggyi s katonai rendszereket s a Nagy Britannihoz hasonl parlamentlis rendszert. 1882-ben Hirobumi Ito lett Japn els miniszterelnke. A Meidzsi korszak reformjai a Japn Birodalmat egy iparostott vilghatalomm alaktottk t, amely a nyersanyagok megszerzse rdekben hborkat indtott szomszdai ellen. Az 1894 s 1895 kztti els knai-japn hborban s az 1904 s 1905 kztti orosz-japn hborban aratott gyzelmek utn Japn meghdtotta Koret, Tajvant s a Szahalin sziget dli rszt.
A 20. szzad elejn rvid ideig fennlt Tais demokrcia bernykolta Japn terjeszkedst s militarizldst. Az els vilghborban az orszg a gyztes szvetsgesek oldaln llt, m kt v elteltvel kilpett a nemzetek ligjbl. 1936-ban Japn alrta az Antikomintern Paktumot az Adolf Hitler vezette Harmadik Birodalommal, ami vgl ahhoz vezetett, hogy 1941-ben a Japn Birodalom csatlakozott a tengelyhatalmakhoz.
1937-ben Japn megtmadta Kna egyes rszeit, elindtva ezzel a msodik knai-japn hbort, ami utn az Amerikai Egyeslt llamok olaj embargt lptetett rvnybe a birodalommal szemben. 1941. december 7-n Japn megtmadta a Pearl Harbor-i amerikai haditengerszeti bzist s hadillapotott hirdetett ki az Egyeslt llamok, az Egyeslt Kirlysg s Hollandia ellen (ezek az esemnyek sodortk bele az Egyeslt llamokat a msodik vilghborba. Miutn az USA 1945-ben atombombt dobott kt japn vrosra, Hirosimra s Nagaszakira, s a Szovjetuni belpett az orszg elleni hborba, Japn augusztus 15-n felttel nlkl megadta magt a szvetsgeseknek. A hbor Japnban tbb milli emberletet kvetelt s elpuszttotta az orszg gazdasgt s infrastruktrjt. A tokii perben, amit a szvetsgesek indtottak el a hbors bnsk megbntetsre 1946. mjus 3-n, tbb hbors japn vezett, kztk Todzs Hideki miniszterelnkt, kivgeztek.
1947-ben Japn j pacifista alkotmnyt fogadott el, megkezdve a liberlis demokrcia korszakt. A hivatalos amerikai megszlls 1952-ig tartott. 1956-ban Japn belpett az Egyeslt Nemzetek Szervezetbe. A hihetetlen gazdasgi nvekeds utn Japn a vilg msodik legnagyobb gazdasga lett a vilgban. |