Gsk
A gsa japn kifejezs, jelentse: professzionlis szrakoztat. A gsa-hivats fontos elem a japn tradicionlis trsadalmi letben. A gsk szolgltatsai kizrlagosan az arisztokratk szmra biztostottak, s ezek a nk igen magas szinten sajttottk el a hagyomnyos japn mvszeteket. Elegancijuk kivteles, akrcsak a vonzerejk. A gsk professzionlis vendgltk - egzotikus vltozatban. A hivats legkorbbi mveli frfiak voltak, de a 18. szzadtl kezdve nk tltik be ezt a szerepet. A fiatal lnyok kpzse mg a kamaszkor eltt megkezddik, amikortl fogva megtanuljk mindazokat a mvszeteket, amelyekre szksgk van mestersgk gyakorlshoz. Csak az kapja meg a gsa cmet, aki a maga csoportjbl a legkpzettebb, s sikerrel tesz le egy szigor vizsgt
Sz szerinti fordtsban a mestersg neve "szp szemlyt", illetve "mvszetekkel l szemlyt" jelent. A gsk meg is felelnek ezeknek az elvrsoknak: a mvszetek mesterei. Hagyomnyos kimonban jrnak, egyszer facipt, klumpt viselnek, hajukat bonyolult frizurba rendezve viselik, melybe fmdszeket fonnak. Arcukat fehrre alapozzk, s az ajkakat gvrsre festik. A fiatalabb lnyok csak a fels ajkukat festik meg, s az ersebb vonzer rdekben piros cskot festenek a nyakszirtjkre.
Az 1920-as, 30-as vekben a japn trsadalmat fenyeget veszlynek tartottk e mestersg gyakorlit, st a negyvenes vekben a gsa-hivatst trvnytelennek nyilvntottk, gyakorlinak tbbsgt gyri munkra kteleztk. Az 1970-es vekben mg 17 ezer gsa gyakorolta hivatst Japnban, mra mintegy ezren lnek Oszakban s Kiotban
Gsk szerepe
A japn let jellege, a titkokkal, csodkkal tsztt japn kultra megkzelthetetlen s sokszor rthetetlen a nyugati emberek szmra. Leginkbb rthetetlen s flrerthet a nyugati trsadalmakban a gsk klnleges s rdekes szerepe. Sokan azonostjk ezeket a hlgyeket a prostitultakkal, s ennek kvetkeztben szmos flrerts keletkezett a teahzakban tevkenyked, mvszi tehetsggel megldott, nagyszer szrakoztat hlgyek szerepkrt illeten. Egszen msknt tl meg egy gst az tutaz klfldi, msnak ismeri meg, aki hosszabb ideig l Japnban, s merben msknt ltja s rtkeli a japn trsadalom.
A gsa szerves fggvnye a japn csaldi rendszernek. A japn ember nem szeret idegeneket fogadni a laksba, viszont nagyon kedveli a vendgeskedst, az gyek tertett asztal melletti elintzse blcs alapttele letmvszetknek. A hziasszonynak semmi keresnivalja nincs ilyen trsasgban, de az nem tagadhat, hogy egy szellemes, kedves n egszen ms irnyt ad a trsalkods menetnek, a vendgek hangulatnak. Ezt a krdst – hogy a vendgek szrakozzanak is, de a hziasszony mgse legyen jelen – a japn gsa-rendszer oldotta meg. A j gsa mindenek eltt a hziasszonyt helyettesti a hzon kvli vendgeskedsnl.
A gsa sz mvszt jelent, ezek a szp fiatal hlgyek bjos csevegssel, tnccal, zenvel, jtkokkal szrakoztatjk az ocsaja vendgeit. Mindenek eltt rzelmileg fggetlen, elfogulatlan lvn, fellpse biztosabb, clravezetbb, mindenkihez kedves. A j gsa magba egyesti mindazokat a kivl tulajdonsgokat, amelyeket a ni idellal szemben tmaszthatnak. Szp s szellemes. Mozdulatai elegnsak, mint gondolatainak kifejezsi formi. rt a politikhoz s kzgazdasgtanhoz, jrtas az irodalomban s a npmvszetekben. A gsa mindent elnyel, amit hall, semmit se ad vissza. Az igazi gsa erklcss.
Hossz vekig tart, mire elrnek erre a mvszi fokra, mire megtanuljk hogyan lehet minl kellemesebben s kultrltabban csevegve szrakoztatni a frfi vendgeket, s miben kell jratosnak lennik, hogy rszt vehessenek a sznpomps japn nnepeken. A gsk mvszi teljestmnynek szintje tjanknt s egynenknt vltozik.
Kyotban, Japn si fvrosban, ahol kpzsk a szoksosnl szigorbb, maikoknak – tnc asszonya – s geikoknak – mvszet asszonya – nevezik a gsa-jellteket, illetve a gskat. Hossz, fradsgos utat jrnak be, mire elsajttjk sajtos mvszetket. A nvendk maikktl elvrjk, hogy tanulmnyaik mellett kivegyk rszket a hzimunkbl. Ha hanamacsiban lnek, elleshetik a helyes viselkedst s ltzkdst, a szoksokat, korn bepillantst nyerhetnek mestersgk kvetelmnyeibe. El kell rnik, hogy szeressk s megbecsljk az oneszanok s az okesznok, ha sikerl megkedveltetni magukat, gymkodni fognak felette, gondjt viselik, segtenek problmik megoldsban, bevezetik az ozasikibe, bemutatjk vendgeiknek, st az okija anyja adoptlhatja is a gst.
A szorgalmas tanuls, letviteli s viselkedsi szablyok, eljrsok, szoksok, teendk, mvszetek elsajttsa a gsknak ktelez volt. Fontos rszei a klnfle ksznsek, udvariassgi gesztusok a vendgek, az okija s ocsaja inden lakja irnt. Minden elkpzelhet helyzetben hasznlatos viselkedsi szablyokra megtantjk a nvendket. Ezeket nem tananyagszeren sajttjk el, hanem nnjeik magatartst figyelve s utnozva.
Reggeltl dlutnig – 10-11 rtl dlutn 3-ig – egy klnleges tanintzetben tartzkodnak, ahol tncot, zent s teaszertartst tanulnak. A tanrk utn visszatrnek az okijba s hzimunkt vgeznek, majd 4 ra tjban elkezdenek kszldni a 6 rakor kezdd vacsorkra. A maikonak akkor is kszenltben kell vrakoznia, ha nincs dolga este, mert vratlanul is szksg lehet a szolglataira. A maikknak 1950 eltt nem volt szabadidejk, ma azonban egy hnapban 2 szabadnapjuk van.
Info: Ayumi oldala |