DEPRESSZI
Tris 2007.03.07. 23:19
Olvasd el!
“Minden ember boldog akar lenni”… fogalmazza meg a rgi slger mindannyiunk egyetemes vgyt. gy tnik ez a vgyunk nem nagyon teljesl, hiszen a klnbz epidemiolgiai vizsglatok szerint minden 5. ember depresszis .
A depresszi fogalma mra ltalnos hasznlat lett, a szakmai nyelvbl kznyelvi szv vlt. Az orvosi, a pszichitriai nosolgia nagyon preczen meghatrozza, hogy mi a depresszi:
DSM (Diagnostic Statistical Manual) IV: Major depresszv zavar, egyszeri epizd. tnetek: levert hangulat, rdeklds cskkense, slyvltozs, alvszavar, nyugtalansg vagy gtoltsg, fradsg, rdektelensg, cskkent dntsi kszsg, hall gondolatval val foglalkozs. Visszatr major depresszv zavar), dysthimis zavar, depresszv zavar, bipolris zavar, valami ltal kivltott hangulatzavarok (pszichoaktv szer). A folyamat lehet krnikus, katatn, melanklis, atpusos, posztpartm, valamint szezonlis, epizodikus, rapid ciklus.
A kznyelv sokkal ltalnosabban hasznlja a depresszi kifejezst. Bele rti a szomorsgot, a bnatot, a bt, a rosszkedvet, rossz hangulatot, az elkeseredst, a csaldst, a vesztesgrzst, stb. gy kiss leegyszerst mdon a hangulataink vltozsait knnyen betegsgknt li meg.
Mgtbben vannak, akik ha nem is tudjk rzseiket a fentebb emltett kategrikba besorolni, hanem egyszeren “rosszul rzik magokat a brkben”. Ilyenkor eszkbe nem jut lelki betegsgre gondolni. Gyengesgnek, szgyenleni val helyzetnek, llapotnak lik meg rzsket. Sok esetben testi panaszaik htterben is ezek a lelki folyamatok lelhetk fel
A ma rvnyben lv diagnosztikai rendszer alapjn a depresszit 9 tnetbl ll sklval azonostjk. A tnetek rendre a kvetkezk:
-
depresszis hangulat,
-
az rdeklds beszklse, rmtelensg,
-
jelents slycskkens vagy -gyarapods, azaz tvgytalansg vagy farkastvgysg,
-
alvszavar (kevs, nyugtalan alvs, vagy tl sok alvs),
-
lelassultsg, gtoltsg (vagy nyugtalansg, agitltsg),
-
fradtsg (testi, lelki gyengesg),
-
rdektelensg, kros nvdols, bntudat,
-
cskkent szellemi kpessgek (gondolkodsi, sszpontostsi, dntsi),
-
a hall, az elmls gondolata, ngyilkossgi eszmk, visszatren is.
A fent rszletezett tnetikp mg kiegszlhet testi tnetekkel, csapongssal, fejfjssal, mellkasi, hasi panaszokkal, vegetatv izgalmi jelekkel stb. Ami az okok fldertst illeti, a modern tudomnyos llspont a klnbz okok egyidej jelenltt vallja. Ebben helyet kaphat a genetikai hajlamtl a kzponti idegrendszer biokmiai folyamatainak elvltozsn keresztl a szemlyisgfejlds rendellenessgig szmtalan tnyez.
|